جستجو

تبلیغات


  تبلیغات شما در اینجا

یئتدی ائللر(هفتالیان-هپتالها)

  اختلاف بین شاهان سوسانی و یئتدی ائللر از دوران سوسان تورکها ظاهر میشود.

  از زمان پیدایش مذهب مانی وگسترش آن در بین تورکان اوغوز و اوشکوز که دنباله خورشید پرستی یا میترائیسم(اوتوریسم) بود و موجب رونق معابد اود(اوتور-میترا) و آتش پرستی و خورشید پرستی شد دین جدید مانی مورد توجه قرار گرفت اما شاهان سوسانی بیشتر تمایل به یهودیان سوس و آئینهای آرامی سامی داشتند و یهودیان سوس و یهودیه(اصفهان) و یهویدان ساکن در زاگروس و گیلعاد(مازندران) به تبلیغ دینهای آرامی علی الخصوص دین زرتوشت و دینهای مربوط به سامیها میکردند.

  مهاجرت سریانیهای زردشتی به منطقه فارس و جنوب یهودیه دین زرتشتی را تقویت میکرد اما اوتور پرستهای مانوی در خوراسان و آزربایجان علم مقابله با یهودیان صاحب قدرت را برافراشتند.

  یهودیان سوس همواره صاحب اصلی قدرت امپراطوری سوسانی بودند و سوسان تورکان به عنوان عاملی برای حفظ نفوذ یهودیان سوس بودند.

  یهودیان سوس طلایه دار قدرت قالوت و عبریهای آرامی در ایران بودند و رش گالوت(راس جالوت) بزرگ یهودیان سوس پادشاه واقعی امپراطوری سوسانی بود.

  به نوشته ابوریحان بیرونی به بهانه های مختلف پولهای کلانی به رش گالوت داده میشد مثلا در عید فصح یهودیان بردگان و دینارهای زیادی از شاهان سوسانی به عنوان عیدانه دریافت میکردند و یا به عنوان نویسنده و کاتب و دیوان اداری در امور داخلی دخالت میکردند و کلیه امور مربوط به لشکر و تجارت و دیوان و قضاوت به عهده یهودیان سوس و یهودیه بود.

  حکومت آرامیان از سوسان تورکان به عنوان یک ابزار نفوذ استفاده میکرد و این موجب اختلاف فاحش بین تورکان آزربایجان و خوراسان با حکومت سوسان تورکان بود.

  هفتالیان یا هپتالها همان ایلات اوغوز بودند که در منطقه خوراسان و آزربایجان نفوذ داشتند و دین مانی به عنوان پشتییان این ایلها مورد توجه است.یئتدی ائللر در زبان تورکی به هفت ایلات ترجمه میشود که همان هپتال در زبان لاتین است.

  هپتالیان یا یئتدی ائللر در اواخر حکومت سوسانیان کار را بر آنها تنگ کردند و اختلافات مذهبی و اداری به اوج خود رسید.

  در این درگیریها بارها یتدی ائللر شاهان سوسانی را مغلوب کردند و یهویدان سوس و یهودیه(اصفهان) مجبور به اطاعت از آنها شدند.

  تا جائی که بسیاری از شاهان سوسانی علی رغم خواست یهودیان توسط توران و تورکان یئتدی ائل و به مسلک مانی منسوب شدند و این برخلاف خواست یهودیان بود.


  این مطلب تا کنون 20 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 18 شهريور 1395
  منبع
  برچسب ها : یهودیان ,سوسانی ,تورکان ,یئتدی ,ائللر ,شاهان ,شاهان سوسانی ,یئتدی ائللر ,سوسان تورکان ,خواست یهودیان ,امپراطوری سوسانی ,
  یئتدی ائللر(هفتالیان-هپتالها)

تبلیغات


  Ads

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 4 ارديبهشت 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر